انتخاب هیئت رئیسه کمیسیون تخصصی بازار سرمایه، بانک و بیمه اتاق تعاون

http://www.icccoop.ir/upload/modules/iContent2/Files/2347.JPG
اولین جلسه کمیسیون تخصصی بازار سرمایه، بانک و بیمه اتاق تعاون برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران محمد مهدی تیموری معاونت هماهنگی امور استان ها و اتحادیه ها در این نشست با تاکید بر بهره گیری کارشناسی از نظرات مسئولین دستگاه های مسئول در این زمینه گفت: موضوع بانک و بیمه و بازار سرمایه دارای مسائلی است که اعضا باید در صورت نیاز با تبادل نظر برای اصلاح قوانین مربوطه پیشنهادات خود را ارائه کنند.
وی گفت: با توجه به ظرفیت های این کمیسیون و اینکه چند موضوع در کنار هم قرار گرفته است، ضرورت تشکیل کارگروه های مربوطه با حضور اعضای کمیسیون ضروری است.
صمد مرعشی مدیر کمیسیون های تخصصی اتاق تعاون نیز با اشاره به اینکه در راستای تشکیل کمیسیون های تخصصی قصدمان بر این بود که از کارهای موازی کاری و تکراری جلوگیری کنیم، گفت:به این منظور کمیسیون تخصصی بانک و بیمه را تشکیل دادیم.
وی گفت: با توجه به تدوین آیین نامه های مربوطه، تاکید کرد: باید از نظرات کارشناسی و تخصصی مربوط به بخش در موضوعات بانک، بیمه و بازار سرمایه استفاده شود.
مرعشی با اشاره به فعالیت هیئت مقررات زدایی، بیان داشت: در این کمیسیون به دنبال این هستیم که مراحل صدور مجوزها را به حداقل برسانیم.
وی گفت: با توجه به جایگاه رفیع بخش تعاون در قانون بهبود رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار، تاکید کرد: باید از ظرفیت های تعاون در لوایح و طرح ها استفاده کنیم.
سمیع نماینده بانک توسعه تعاون نیز با بیان اینکه این کمیسیون به عنوان پکیجی برای ایجاد ارزش افزوده در بخش تعاون عمل خواهد کرد، گفت: مدیریت در این کمیسیون از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی تاکید کرد: باید از ظرفیت های دورن بخشی تعاون استفاده کنیم تا این بخش شکوفا شود.
سمیع تاکید کرد: مدل سازی مالی و مهندسی مالی به عنوان نیازهای این کمیسیون مطرح هستند.
وی گفت: ما آمادگی داریم با استفاده از این کمیسیون مسائل مورد نیاز تعاونی ها را تا حد ممکن تامین کنیم.
نماینده بانک توسعه تعاون بیان داشت: در بخش تعاون به مدیریت زنجیره تامین نیاز داریم.
در ادامه حمید فاضلی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گفت: تامین منابع مالی در کشور ما بسیار گران است و زنجیره تامین به درستی مدیریت نمی شود و این کمیسیون باید در این راستا حرکت کند.
وی بیان داشت: باید مدلی از مهندسی مالی ارائه کنیم که معضل هزینه های گران تامین مالی را حل کند.
ابوالفضل بیات دبیر اتاق تعاون زنجان نیز با بیان اینکه در بخش تعاون مشکلات ساختاری وجود دارد، گفت: کمیسیون ها عامل ارتباطی موثر بین اتاق ها در بخش تعاون هستند.
یکی دیگر از اعضای این کمیسیون با اشاره به ظرفیت های کمیسیون ها گفت: می توانیم از این ظرفیت ها به صورت تهاتر استفاده کنیم.
وی بر حضور اعضای اتحادیه ها در هیئت رئیسه این کمیسیون تاکید کرد.
بهروز فرهنگیان دبیر اتاق تعاون فارس نیز با اشاره به مطالبه گری اتاق های تعاون، گفت: باید از کمیسیون ها به عنوان بازوان اتاق های تعاون استفاده کنیم و از این رو کمیسیون ها را باید بیش از پیش فعال کنیم.
وی با بیان اینکه مشکل ما جدا نبودن مالکیت از مدیریت است، بر داشتن مدل در کسب و کار تاکید کرد و گفت: هیچ کسب و کاری بدون مدل انجام نمی شود.
داریوش پاک بین مدیرعامل اتحادیه مرکزی سهام عدالت کشور نیز در ادامه با اشاره به اینکه راه استفاده از ابزارها را نمی دانیم، گفت: باید از تجربیات سایر کشورها در زمینه استفاده از ظرفیت های بانک، بیمه و بورس در تعاونی ها بهره برد.
وی با تاکید بر ورود تعاونی ها به بورس و پوشش بیمه ای تمام بخش های تعاون، گفت: باید از این طریق بخش تعاون را به جلو ببریم.
پاک بین با تاکید بر افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و حمایت صندوق ضمانت تعاون از این بخش، می توانیم با استفاده از ابزارهای ایجاد سرمایه، سلف ها، بازار آتی و سکوک برای این بخش تامین سرمایه کنیم.
در ادامه عنایت اله صانعی مدیرعامل اتحادیه تعاونی های اعتبار نیز گفت: تعاونی های اعتباری مرکزی برای تجمیع همه سرمایه های خرد بخش تعاون محسوب می شوند.
وی با بیان اینکه در حال حاظر تعاونی های اعتبار اقتصاد دنیا را می چرخانند، گفت: متاسفانه در کشور ما در حال نابودی اند.
دریس نماینده اتحادیه دامپروران کشور نیز با بیان اینکه در مباحث مالی دارای ضعف های دورنی هستیم، بر برطرف کردن این ضعف ها تاکید کرد.
وی بیان داشت: بانک های ما دارای محدودیت های قانونی هستند، اما بخش تعاون می تواند با استفاده از معافیت های در برخی موضوعات دارد، برای جامعه هدف خود تصمیم بگیرد.
رضا علیخانزاده مدیرعامل شرکت های تعاونی رنگ و رزین الوان نیز با بیان اینکه اتاق ها دارای جایگاه ستادی هستند و کمیسیون ها باید از جایگاه شکل دهنده برخوردار باشند، گفت: متاسفانه کمیسیون ها اکنون جایگاه واقعی خود را به دست نیاورده اند.
وی با تاکید بر اراده اتاق تعاون برای تقویت کمیسیون ها، گفت: باید در این زمینه راهکار ارائه شود و آسیب شناسی های لازم صورت گیرد.
علیخانزاده با اشاره به اینکه کمیسیون ها باید دارای بدنه اجرایی باشند، بیان داشت: کمیسیون ها باید در تصمیمات کشور حضور داشته باشند.
وی گفت: اکنون ریشه تولید خشک شده و مشکلات زیادی گربانگیر تولید کنندگان است و بنابر این استفاده از نظرات مشاوران در این زمینه ضروری است.
گفتنی است؛ در پایان این نشست برای انتخاب اعضا هیئت رئیسه شامل رئیس، نایب رئیس و دبیر این کمیسیون رای گیری شد و پاک بین با 10رای به عنوان رئیس، دریس با 8 رای به عنوان نائب رئیس و اصغری با 7 رای به عنوان دبیر انتخاب شدند.