مدیرعامل تعاونی فولاد علویجه به فارس خبر داد:

جزئیات نشست وزیر صنعت

 با تولیدکنندگان فولاد

خبرگزاری فارس: فعالیت شرکت‌های فولادی با ۲۰ درصد ظرفیت/ توقف پروژه‌های عمرانی و ساخت و ساز فولاد را به رکود کشاند

مدیرعامل تعاونی فولاد علویجه با اشاره به نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت با تولیدکنندگان فولادی از وعده تأمین ۲ میلیون تن ورق فولادی مورد نیاز تولیدکنندگان توسط نعمت‌زاده خبر داد و گفت: تداوم اشتغال ۱۸۰ هزار نفر در گرو تأمین مواد اولیه است.

امرالله زمانی، نایب رئیس هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سؤال که نشست با وزیر صنعت درباره مشکلات مواد اولیه به کجا رسید؟ اظهار داشت: نظر تولیدکنندگان آنطور که پیشنهاد داده بودند تأمین نشد، اما در مجموع نشست خوبی بود.

وی افزود: مشکل تولیدکنندگان لوله و پروفیل که شامل بیش از 130 کارخانه عضو سندیکا در کشور است، تأمین ورق با قطر کمتر از 2 میلیمتر است که آقای نعمت‌زاده وزیر صنعت وعده کرد که میزان مورد نیاز را در داخل تولید کنند.

زمانی تأکید کرد: هم اکنون نیاز اصلی بیش از 2 میلیون تن است که مسئولان وزارت صنعت وعده کرده‌اند بین 2 تا 3 میل این میزان را تولید کنند، اما نیاز اصلی به ورق‌های با کمتر از 2 میلیمتر است، چرا که قطرهای بالاتر در بازار تأمین می‌شود.

مدیرعامل شرکت تعاونی فولاد علویجه با تأکید بر اینکه نظام قیمت‌گذاری در بورس کالا بر مشکلات تولیدکنندگان افزوده است، گفت: قیمتی که در بورس کشف می‌شود به دلیل عرضه پایین، بالا است و در این باره می‌توان گفت به نوعی  قیمت‌سازی می‌شود و در این باره همه موافق بودند که این موضوع از سوی بورس پیگیری شود.

وی افزود: مشکلات تولیدکنندگان علاوه بر وزارت صنعت، در شورای گفت‌وگو نیز مطرح شده است که یکی از مهمترین مشکلات یعنی مواد اولیه برطرف شود، چرا که اشتغال 180 هزار نفر در زنجیره این تولید به خطر افتاده است.

زمانی افزود: هم‌اکنون بیش از 130 کارخانه عضو سندیکای لوله و پروفیل هستند که در مجموع 40 هزار نیروی کار را درگیر خود کرده است و در ادامه این زنجیره 35 هزار کارگاه در و پنجره‌سازی در کل کشور با 150 هزار کارگر منتظر حل مشکلات نشستند.

مدیرعامل شرکت تعاونی فولاد علویجه با بیان اینکه کاهش تعرفه واردات نیز از دیگر خواسته‌های تولیدکنندگان بود، گفت: وزیر صنعت در این نشست اعلام کرد که تعرفه‌ها کاهش نمی‌یابد و ارز مبادله‌ای هم اختصاص نخواهد یافت و باید در داخل تولید شود.

وی گفت: در این باره امیدواریم که تولیدکنندگان داخلی بتوانند مواد اولیه ما را تأمین کنند و با ایجاد ارزش افزوده، از صادرات مواد خام جلوگیری کنیم.

این فعال صنعت فولاد خاطرنشان کرد: بیش از 40 کارخانه در سال‌های گذشته به دلیل افزایش مشکلات تعطیل شدند و مابقی آنها نیز با 20 درصد ظرفیت، ادامه فعالیت دارند، اما این تعداد کارخانه فعال نیز در انتظار اجرای برجام بودند که ظاهراً از آن هم خبری نیست.

وی بالا بودن هزینه تأمین مالی، مالیات، مواد اولیه و نبود فضای مناسب کسب و کار را از دیگر مشکلات این صنعت مهم اعلام کرد و گفت: نباید مشکلاتی که امکان برطرف کردن آن در داخل کشور وجود دارد، با تعلل و تأخیر برطرف شود. در این باره تمام تلاش‌مان این است که در پایان هر ماه شرمنده کارگران و بانک‌ها نشویم.