دبیرکل اتاق تعاون ایران:
اتصال تمام تعاونی‌ها به شبکه ملی- مبادلات تعاونی‌ها افزایش می‌یابد

http://www.icccoop.ir/upload/modules/iContent2/Files/3585.jpg

دبیرکل اتاق تعاون ایران با انتقاد از میزان سهم تعاون در اقتصاد گفت: با یک سامانه جامع ملی برای ارتقای بخش، تعاونی‌ها را همانند یک زنجیره به هم پیوسته متصل کردیم تا مبادلات آنها تسهیل شود.

ماشاالله عظیمی، دبیرکل اتاق تعاون ایران، در رابطه با سامانه جدید ملی تعاون که 2 روز پیش با حضور وزرای امور اقتصادی و دارایی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افتتاح شد، اظهار داشت: در این سامانه تعاونی‌ها می‌توانند نیازهای مالی خود را منعکس و با یکدیگر معامله کنند.

وی افزود: اصول هفت‌گانه تعاون در جهان، میزان مبادلات تعاونی‌ها با یکدیگر است که در این بخش، کشور ما ضعف دارد، در حالی که 40 درصد از جمعیت کل کشورمان در تعاونی‌ها عضو هستند، اما تأثیر آن در اقتصاد کمتر از 5 درصد است.

عظیمی با بیان اینکه در دنیا یک میلیارد و 200 میلیون نفر عضو شبکه تعاون هستند، گفت: به همان میزان که اعضا در تعاونی‌ها حضور دارند، به همان مقدار نیز در GDP اثرگذار هستند، بنابراین اگر خواهان ارتقای این بخش هستیم، باید میزان مبادلات تعاونی‌ها با یکدیگر را در یک زنجیره به هم پیوسته گسترش دهیم.

دبیرکل اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه پورتال جدید تعاون امکان معامله و مبادلات بین تعاونی‌ها در کشور را فراهم خواهد کرد، گفت: امید داریم با اطلاعات پایه تعاونی‌ها، به سرعت کاستی‌های گذشته را جبران کنیم.

وی با اشاره به سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و رابطه آن با فرصت جدید ارتباط بین تعاونی‌ها از طریق یک سامانه ملی، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی باید به عنوان یک اقتصاد سرعتی شناخته شود و با شناسایی فرصت‌ها، فرصت‌ها را بالفعل کنیم.

عظیمی افزود: به دلیل آنکه تعاون با مؤلفه اصلی حضور و مشارکت مردمی در هم آمیخته شده است، رایج‌ترین شکل حقوقی رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی، گذر از مسیر تعاون است؛ در این خصوص مقام معظم رهبری اشاره کرده‌اند که شخصاً به تعاون اعتقاد دارند و علاوه بر آن، در قرآن و قانون اساسی نیز بر آن تأکید شده است.

وی با بیان اینکه ارتباط بین «تعاون» و «اقتصاد مقاومتی» یک نوع ارتباط آب و حیات است، تصریح کرد: اگر به دنبال فراگیری اقتصاد و رشد آن هستیم، زیرساخت‌هایش مردم هستند.