بی‌مهری بانکها در ارائه تسهیلات به تعاونی‌هارییس اتاق تعاون ایران می‌گوید: شبکه تعاونی‌ها برای ایجاد اشتغال گسترده در کشور و اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی آماده همکاری با دولت هستند

بهمن عبدالهی ، کمبود نقدینگی را یکی از چالش‌های اساسی بخش تعاون دانست و تاکید کرد: با وجود مشکلات مالی بسیار، تعاونی‌ها تنها یک بانک توسعه تعاون را دارند که آن هم به دلیل داشتن سرمایه کم پاسخگوی نیاز آنها نیست، در حالی که تعاونی‌ها برای حمایت بیشتر و بهره‌مندی از تسهیلات بانکی نیازمند یک بانک دیگر هستند.

وی با بیان اینکه ۳۰ درصد تسهیلات بانکی باید در اختیار بخش تعاون قرار گیرد، گفت: در حال حاضر کمتر از ۲ درصد منابع و تسهیلات بانکها به تعاونی‌ها اختصاص می‌یابد که این رقم باید افزایش یابد.

رییس اتاق تعاون ایران متذکر شد: بخش تعاون علیرغم تاکیدات مقام معظم رهبری و برخلاف سیاست‌های بالادستی مورد غفلت قرار گرفته و بسیاری از ضعف‌های ساختاری امروز به عدم دستیابی به اهداف این بخش تاثیرگذار اقتصاد منجر شده است.

عبدالهی در ادامه بر ضرورت کاهش فشارهای مالیاتی به تعاونی‌ها تاکید و گفت: شرکتهای تعاونی به دلیل داشتن دفاتر رسمی از پرداخت مالیات فرار نمی‌کنند. تعاونی‌ها دارای عملکرد شفاف و سلامت فعالیتها در حوزه مالیات هستند، ولی متاسفانه با فشار مالیاتی به تعاونی‌ها رو به رو هستیم، در صورتی که سازمان امور مالیاتی باید به جای فشار بر شرکتهای تعاونی به دنبال فراریان مالیاتی باشد.

وی در پایان با تاکید به ظرفیتهای بالای بخش تعاون برای اجرای سیاستهای اقتصادی مقاومتی، آمادگی شبکه تعاونی‌ها برای هرگونه همکاری با دولت در زمینه ایجاد اشتغال را اعلام کرد.