رئیس اتاق تعاون ایران در گفت‌وگو با فارس:

دفتر ویژه تعاونی‌های مسکن مهر در اتاق تعاون ایران ایجاد می‌شود

خبرگزاری فارس: دفتر ویژه تعاونی‌های مسکن مهر در اتاق تعاون ایران ایجاد می‌شود

رئیس اتاق تعاون ایران در پاسخ به فارس درباره مشکلات عدیده تعاونی‌های مسکن مهر به لزوم همکاری بیشتر وزارت راه و شهرسازی با تعاونی‌ها اشاره کرد و در عین حال گفت: طرح ایجاد دفتر ویژه تعاونی های مسکن مهر در اتاق تعاون ایران به زودی عملیاتی می‌شود.

بهمن عبداللهی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به شرایط اقتصادی کشور، تعاونی‌های بسیاری تضعیف شدند، اظهار داشت: آنچه که موجب شد تا تعاونی‌ها هم‌‌چنان به فعالیت خود ادامه دهند، مشارکت مردمی و حضور اعضا است.

وی افزود: تعاونی‌ها با تکیه بر توان مردم، نقش بسیار مؤثری در خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی ایفا می‌کنند، اما مسئولان امکاناتی دراختیار این بخش قرار نداده‌اند.

رئیس اتاق تعاون ایران با انتقاد از عملکرد بانک توسعه تعاون تصریح کرد: این بانک از اهداف توسعه‌ای خود خارج شده و به شکل تجاری به فعالیت خود ادامه می‌دهد، بنابراین نمی‌توان روی این بانک برای کمک به بخش تعاون کشور حساب کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که مشکلات مالیاتی تعاونی‌ها با همراهی سازمان امور مالیاتی حل شد یا خیر، تصریح کرد: با وجود مکاتبات فراوان و پیگیری، همکاری‌های لازم را از سوی سازمان امور مالیاتی ندیدیم، اما در جلساتی با حضور وزیر اقتصاد، از حقوق تعاونی‌ها حمایت می‌کنیم.

عبداللهی در پاسخ به سؤال دیگر فارس درباره مشکلات تعاونی های مسکن مهر و اقداماتی که اتاق تعاون باید انجام دهد، گفت: اشکالات تعاونی‌های مسکن مهر در سه سال گذشته به دلیل عدم همکاری وزارت راه و شهرسازی‌ است و مشکل اصلی، خود تعاونی‌ها نیستند.

وی افزود: دولت در قبال تعاونی‌های مسکن مهر تعهدات خود را به موقع انجام نداد و وعده‌ای که تعاونی‌های مسکن مهر به مردم داده بودند نیز محقق نشد، در این میان، مردم هم حق دارند نسبت به این موضوع ابراز نارضایتی کنند.

رئیس اتاق تعاون ایران با ابراز امیدواری از اینکه دولت طبق وعده گذشته تا پایان سال جاری پرونده تعاونی‌های مسکن مهر را ببندد، گفت: وزارتخانه راه و شهرسازی وعده کرده تا مشکلات را با انجام حمایت‌ها تا پایان سال جاری برطرف کند. 

وی همچنین از ایجاد یک دفتر ویژه تعاونی‌های مسکن مهر در اتاق تعاون ایران خبر داد و گفت: این دفتر حلقه واسط تعاونی، مردم و وزارت راه و شهرسازی خواهد بود تا مشکلات را پیگیری و در آینده حل و فصل کند.

عبداللهی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات انجام شده درباره سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری گفت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دقیقاً مطابق با روح تعاون است و کاملاً با فعالیت‌های این بخش به دلیل مردمی بودن آن، نزدیکی بسیاری دارد.

وی افزود: اتاق تعاون ایران همراه با سیاست ابلاغی مقام معظم رهبری و همگام با دولت، اقداماتی را به طور جدی آغاز کرده و در آینده نتیجه این اقدامات به اطلاع مردم خواهد رسید.