جامعه صنعت ساختمان ایجاد شود


رئیس فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی نسبت به نحوه فعالیت و عملکرد نظام کاردانی و مهندسی کشور انتقاداتی را مطرح کرد و پیشنهاد داد: جامعه صنعت ساختمان ایجاد شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران سید کاظم دلخوش، رئیس فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی با تقدیر از اتاق تعاون ایران و دولت در برگزاری شانزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان، به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: بخش تعاون کشور طی سال‌های گذشته اقدامات بسیار خوبی در جهت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام داده‌اند و برگزاری این قبیل نمایشگاه‌ها نیز در رونق کسب و کار بخش خصوصی و تعاونی اثرگذار است.
وی با اشاره به اینکه افزایش 20 درصدی حضور شرکت‌های خارجی در این نمایشگاه نشان از توجه دنیا به بخش صنعت ساختمان ایران است، گفت: اقداماتی که تاکنون توسط بخش تعاون انجام شده قابل تقدیر است و حضور کشورهای مختلف دنیا در این نمایشگاه نشان میدهد بخش تعاون به وظیفه خود عمل می کند.
دلخوش با بیان اینکه دولتی‌ها باید با توجه به اصل 44 قانون اساسی کمتر در امور بخش خصوصی و تعاونی‌ها دخالت کنند، خاطرنشان کرد: طبق جزو «ج» بند 7 سیاست‌های ابلاغیه اقتصاد مقاومتی بر منع مداخله دولتی‌ها در امور اجرایی و فعالیت‌های بخش خصوصی حکایت دارد بنابراین دولت سعی کند تا با کاهش تصدی‌گری مانع از ایجاد خلل در فعالیت‌های بخش واقعی اقتصاد شود.
این نماینده مجلس با بیان اینکه سهم بخش تعاون تا پایان برنامه پنجم و ششم توسعه کشور باید به 25 درصد از اقتصاد برسد، گفت: این ظرفیت و پتانسیل در بخش تعاون کشور وجود دارد و تعاونی‌ها تا کنون موفقیت های بسیاری کسب کرده و به دلیل دربرگیری تمام رشته‌های فعالیت، می توانند به این میزان دست یابند.
رئیس فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در همه شوراهای تصمیم‌گیری علاوه بر حضور اتاق بازرگانی ایران نام اتاق تعاون ایران نیز آمده است، خاطرنشان کرد: اتاق‌های تعاون و بازرگانی باید یک سری وظایف اجرایی را انجام دهند تا شاهد یک اقتصاد پویا در کشور باشیم.
دلخوش از فعالان بخش خصوصی و تعاونی کشور خواست تا نظرات خود را برای تدوین هر چه بهتر برنامه ششم توسعه کشور پیشنهاد ارائه دهند.
وی در ادامه از سازمان نظام مهندسی و نظام کاردانی نیز انتقاد کرد و گفت: این دو سازمان نقدهای جدی در جریان عملیات کاری خود دارند و همچنین به دلیل نبود یک نظام کاردانی دقیق مشکلاتی برای کشورایجاد شده است.
این نماینده مجلس در پایان ظرفیت‌های فراکسیون تعاون مجلس را برای تسهیل فعالیت‌های بخش تعاون کشور بسیار بالا اعلام کرد و گفت: در این فراکسیون تلاش داریم تا کمبودها و کاستی‌های گذشته را به روش‌های قانونی جبران کنیم.
دلخوش به مشکلات فعالان صنعتی اشاره کرد و گفت: برای احقاق حق بخش صنعت، نباید از هیچ کاری دریغ کرد و مثلا اگر ضعفی در قوانین وجود دارد، باید برطرف شود.