برگزاری کمیسیون تخصصی صنعت ،معدن و تجارت اتاق تعاون

دومین کمیسیون تخصصی صنعت ،معدن و تجارت اتاق تعاون با حضور برخی از مدیران عامل اتحادیه های سراسری در سالن کنفرانس اتاق تعاون ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تعاون ایران ، محمد تیموری معاون امور استان های اتاق تعاون ایران در مورد وضعیت صنعت کشورگفت:در حال حاضر شرایط خوبی از نظر صنعت در کشور حاکم نیست و چیزی که بیشترین آزار را به این بخش وارد می کند قیمت تمام شده محصول است که مواردی از جمله هزینه کارگران ، مشکلات واحدهای تولیدی و غیره باعث می شود قیمت تمام شده محصولات افزایش پیدا کند و توان رقابت از دست برود.
وی ادامه داد یکی از ماموریت های کمیسیون این است که با ارائه راهکارها و پیشنهادات پیرامون یک موضوع با حضور افراد نخبه کارشناسی های لازم شود تا در نهایت به برون رفت از این وضعیت کمک کرد.
همامی رئیس کمیسیون صنعت معدن و تجارت اتاق تعاون بیان داشت که برنامه ششم توسعه که در حال تدوین است فرصت مناسبی است تا با بررسی مشکلات و چالش های موجود در صنعت مواردی که باعث پیشرفت این بخش می شود در برنامه گنجانده شود.
در ادامه زاهد پناه نماینده اتاق تعاون یزد گفت : متاسفانه صنعت نساجی در کشور مغفول مانده است که برای خارج شدن از این حالت نیازمند ورود دستگاه های جدید به بازار هستیم و تا زمانی که این امر اجرایی نگردد توان رقابت با سایر کشورها عملا از بین می رود .
وی به بحث قاچاق کالا اشاره کرد که پارچه های قاچاق به راحتی وارد و در کشور توزیع می شوند و تا زمانی که از ورود این کالاها جلوگیری نشود هیچ پیشرفتی در کار حاصل نمی گردد.
زاهدپناه از برگزاری نمایشگاه صنعت سنگ در دیماه سالجاری در یزد خبر داد و گفت :امیدوار هستیم که اتاق تعاون در این زمینه همکاری لازم را داشته باشد.
در دبیر کمیسیون صنعت ، معدن و تجارت خاطر نشان کرد برای به نتیجه رسیدن کمیسیون بهتر است کمیته ها و کارگروه های زیر مجموعه تشکیل شود که نیازها مشخص گردد و انگیزه ی بیشتری ایجاد شود.
نصیری مدیرعامل تعاونی های فرا استانی بازرگانی و نمایشگاه هاعدم نوآوری ، عدم حمایت از تولید ، واردات بی رویه کالا و و سودهای بانکی را اساسی ترین مشکل برای تولید کننده دانست که باعث افزایش قیمت تولید و در نتیجه به آسیب رساندن به بخش می شود.
وی خبر از برگزاری نمایشگاه صنایع معدنی و ماشین آلات و همچنین صنعت ساختمان در ارومیه از تاریخ سیزدهم تا شانزدهم مهرماه داد که می تواند می تواند ارائه دهنده توانمندی های بخش صنعت و ساختمان باشد.
مشهدی عباس مدیر عامل اتحادیه آهنکاران بیان کرد که اگر کمیسیون مالی و مالیاتی در اتاق تشکیل شود تا دغدغه مالیاتی همه شرکت ها و تعاونی ها به صورت تخصصی پیگیری شود می توان بخشی از مشکلات را حل کرد.
وی ادامه داد : تامین مواد اولیه دربخش صنعت مشکل بزرگی است که در کمیسیون بررسی این موارد امری ضروری است تا اتحادیه ها بتوانند توان رقابت را داشته باشد.
وی گفت باید از امکانات روز دنیا استفاده کرد تا بهره وری افزایش پیدا کند.
هدایتی مشاور معاونت فنی صندوث ضمانت توسعه نقدینگی بیمه و مالیات بر ارزش افزوده را مشکل اصلی دانست که باید به صورت ریشه ای حل شوند .
هدایتی خاطرنشان کرد:اگر اتحادیه ها با هم هماهنگ شوند با همراهی اتاق تعاون و وزارت تعاون میتوان به پیشبرد اهداف کمک کرد.