رییس اتاق تعاون استان اصفهان:
تعاونی‌های فراگیر برای انتقال آب به استان تشکیل شود

رییس اتاق تعاون استان اصفهان گفت: در راستای توسعه بخش تعاون در اقتصاد استان به استاندار پیشنهاد دادیم برای جذب سرمایه‌های خرد برای طرح‌های انتقال آب از هر نقطه کشور به استان و یا قطار سریع و السیر اصفهان- تهران تعاونی فراگیر استانی تشکیل شود.

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان، حبیب الله بهرامی به مناسبت هفته تعاون در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در اصل 44 قانون اساسی به نسل جدید تعاونی‌ها اشاره شده، اظهار کرد: با کمک اداره تعاون و وزارت تعاون اقدام به تشکیل تعاونی‌های سهامی عام و تعاونی فراگیر ملی در کشور شده است که با این گونه تعاونی‌ها می‌توانیم به سمت اقتصاد مقاومتی و مردمی حرکت کنیم و پیگیر ایجاد اشتغال باشیم.

وی با اینکه اتاق تعاون، پارلمان بخش تعاون و پل ارتباطی بین تعاون‌گران و دولت است، افزود: در قانون سهم تعاون در اقتصاد کشور 25 درصد و سهم بخش خصوصی 55 درصد است و متاسفانه فقط 13 درصد اقتصاد کشور به بخش خصوصی و 7 درصد به بخش تعاون واگذار شده و دولت مالک 70 درصد اقتصاد کشور است.

رییس اتاق تعاون استان اصفهان با بیان اینکه بخش تعاون باید سهم 20 درصدی در اشتغال و اقتصاد کشور داشته باشد، تصریح کرد: برای تقویت این بخش به دنبال اعمال سیاست‌هایی در برنامه ششم توسعه مانند ایجاد واحد کارآفرین در مراکز رشد و کارآفرینی، کمک به تشکیل تعاونی‌ها و توسعه آنها و پرداخت 20 درصد کمتر حق بیمه برای اشتغالزایی تعاونی‌ها هستیم.

بهرامی با اشاره به بسته پیشنهادی اتاق تعاون به استاندار اصفهان در راستای توسعه بخش تعاون در اقتصاد، ادامه داد: پیشنهاد دادیم برای جذب سرمایه‌های خرد برای طرح‌های انتقال آب از هر نقطه کشور به استان و یا قطار سریع و السیر اصفهان- تهران تعاونی فراگیر استانی تشکیل شود.


وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص برنامه‌های اتاق تعاون برای فعال کردن تعاونی‌های غیر فعال استان گفت: بر اساس آمار بیش از 8 هزار تعاونی در استان داریم. بسیاری از افراد اقدام به تشکیل تعاونی می‌کنند، ولی در ادامه به دلیل هزینه و طرح‌های توجیهی فعالیت خاصی انجام نمی‌دهند، به این معنی که این تعاونی ثبت می‌شوند، اما شروع به کار نمی‌کنند.

وی ادامه داد: از تعاونی‌های ثبت شده غیر فعال کمتر از دو درصد شروع به کار کردند و مابقی اصلا شروع به فعالیت نداشتند. برای فعال کردن این تعداد تعاونی باید تقسیم کار انجام شود، وزارت تعاون، اتاق تعاون، اداره کل تعاون باید وارد عمل شوند و برای فرهنگسازی این موضوع تلاش کنند.

رییس اتاق تعاون استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر در سطح جامعه به دلیل وجود فشارهای بخش بیمه و مالیات، مردم از انجام فعالیت اقتصادی ترس دارند، اظهار کرد: افراد پول‌های خرد را تبدیل به طلا و پول‌های غیر خرد را تبدیل به دلار می‌کنند، به همین دلیل سرمایه‌ها راکد شده است. ایجاد بازار نهایی، برگزاری نمایشگاه‌های داخل و خارج از کشور و کمک به توسعه فروشگاه زنجیره تعاون از اقداماتی است که می‌توان برای فعال سازی تعاونی‌ها انجام داد.

بهرامی با بیان اینکه اتاق تعاون با تشکیل 10 کمیسیون تخصصی، مشکلات تعاون‌گران را در بخش‌ها‌ و گرایش‌های مختلف احصا و به دولتمردان منتقل می‌کند، تصریح کرد: جایگاه اتاق تعاون از نظر قانونی بسیار بالا است، استان اصفهان حدود چهار هزار و 500 تعاونی فعال دارد، هم‌چنین نزدیک هزار نفر از اعضای این تعاونی‌ها و اتحادیه‌های آنها عضو اتاق تعاون استان اصفهان هستند.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون تمام وظایف اتاق بازرگانی را اتاق تعاون نیز بر عهده دارد، تصریح کرد: در اصل 44  قانون اساسی، جایگاه تعاون وسیع‌تر و روشن‌تر در نظر گرفته شده است، به همین دلیل اتاق تعاون استان، عضو شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت استان است، در کشور نیز عضو شورای اقتصاد، شورای اعتبار و پول، شورای رقابت و شورای توسعه صادرات هستیم.

رییس اتاق تعاون استان اصفهان با اشاره به احصا مشکلات بخش تعاون، خاطر نشان کرد: اتاق تعاون با برگزاری جلسات با نمایندگان استان برای اعمال پیشنهادات تعاون‌گران در لایحه اصلاحیه قانون تعاون تلاش می‌کند، همچنین در نظر داریم برای برنامه ششم توسعه موارد مربوط به تعاون را پررنگ‌تر کنیم.

بهرامی با بیان اینکه تعاونی‌ها در واگذاری شرکت‌های موجود و سرمایه‌گذاری برای ایجاد شرکت‌های جدید توانمند هستند، اضافه کرد: یک معنای اقتصاد مقاومتی مردمی کردن اقتصاد است و به طور قطع نجات کشور در رجوع به مردم و تحویل کار به مردم است.