دبیر اتاق تعاون استان اصفهان:
قوانین تعاونی‌ها به خوبی اجرا نمی‌شود


دبیر اتاق تعاون استان اصفهان با بیان اینکه بخش تعاون به توسعه کشور در زمینه اقتصاد و اجتماع کمک خواهد کرد، گفت: قوانین مرتبط با مالیات و بیمه تعاونی‌ها در کشور اجرا نمی‌شود و یا به صورت ناقص اجرا می‌شود.

به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان، محمد طاهری امروز (سه‌شنبه) به مناسبت هفته تعاون در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه هم اکنون 70 درصد اقتصاد کشور در دست دولت است، اظهار کرد: متأسفانه از زمان پیروزی انقلاب تاکنون در زمینه تعاون اقدام نظری، تحقیقاتی و مطالعاتی انجام نشده است. به همین دلیل یکی از برنامه‌ها طرح درس در زمینه تعاون و تدریس آن در دانشگاه تا مقطع دکتری است که در این زمینه کار مشترکی را با اساتید دانشگاه اصفهان شروع کردیم.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در مورد اجرای قوانین حوزه تعاون در کشور گفت: در کشور کمبود قانون نداریم، قوانینی که تصویب شدند ابزار دست مسوولان برای اداره کشور هستند، ولی متاسفانه یا قانون اصلا اجرا نمی‌شوند یا ناقص اجرا می‌شوند و مجلس، نظارت کافی در اجرای صحیح قانون ندارد.

دبیر اتاق تعاون استان اصفهان ادامه داد: وقتی مجلس قانونی را وضع می‌کند، توان، امکانات و قدرت دولت را در اجرای آن بسنجد و سپس با قدرت بر اجرای آن نظارت و کنترل کند. قوانین مالیاتی و بیمه ویژه تعاونی‌ها نوشته شده، ولی اجرا نمی‌شود.

وی با بیان اینکه اقتصاد نباید تماما به صورت دولتی باشد، افزود: اگر اقتصاد صرفاً در دست بزرگ سرمایه‌ها باشد، تنها منافع آنها تأمین خواهد شد. بنابراین اقتصاد باید هم در بخش تعاون، بخش خصوصی و بخش دولتی قرار گیرد.

طاهری با اشاره به وظایف اتاق تعاون استان، اضافه کرد: ارتقاء دانش مهارتی تعاونی‌ها و اعضای آنها، تهیه جزوات آموزشی و برگزاری جلسات ترویجی، شناسایی بازارهای هدف و ... از جمله وظایف اتاق تعاون است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون دو جلسه ترویجی و آموزشی در زمینه مالیات برای تعاونی‌ها برگزار شد، گفت: یکی از مهمترین مسایل فعالین اقتصادی استان مشکلات مالیاتی است، زیرا خود تعاونی‌ها از قوانین آگاه نیستند و وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند، به همین دلیل در زمینه مالیات دچار مشکل می شوند.

دبیر اتاق تعاون استان اصفهان با بیان اینکه جهل ما نسبت به قوانین منجر به کوتاهی در انجام وظایف می‌شود، ادامه داد: اتاق تعاون استان یکی از بزرگترین  و فعالان اتاق تعاون کشور است و سال گذشته با عنوان اتاق برتر کشور انتخاب شد.

طاهری با اشاره به اصلاح موادی از قانون تعاونی در سال 93، اظهار کرد: اتاق تعاون اصفهان بزرگترین نقش را در اصلاح این قانون داشت. تا پیش از اصلاح این قانون، تعاونی‌ها باید چهار درصد از سود خالص خود را به خزانه واریز می‌کردند که این رقم در بازار رقابتی رقم بالایی محسوب  و منجر به شکست تعاونی ها می‌شد. با پیگیری اتاق تعاون استان این رقم در قانون جدید حذف شد.

وی افزود: همچنین اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل تنها برای دو دوره پیوسته می‌توانستند انتخاب شوند و برای بار سوم باید دو سوم اعضای تعاونی‌ها به آنها رأی می‌دادند، در صورتی که در بیشتر جلسات این تعداد اعضا حضور نداشتند اما خوشبختانه در قانون جدید با رای دو سوم حاضرین در جلسه می‌توان برای مرتبه سوم انتخاب شوند.

دبیر اتاق تعاون استان اصفهان با بیان اینکه اتاق بازرگانی و اتاق تعاون جایگاه مشترکی در قانون دارند، ادامه داد: امکانات اتاق بازرگانی نسبت به اتاق تعاون بسیار بیشتر است و اتاق تعاون از نظر مالی بسیار محدود است، چرا که تنها منبع درآمدی ما حق عضویت از اعضا است. به همین دلیل تلاش می کنیم در برنامه ششم تدبیری اندیشیده شود که اتاق تعاون منابع مالی خوبی پیدا کند.